BİR BAŞKA AÇIDAN KİŞİLİK BOZUKLUKLARI

Üniversitede derse girme alışkanlığı olanlar ya da hasbel kader derse girenler, çakma Kazım hocandan* dinledikleri kişilik bozuklukları dersini anımsarlar. Bu ders konusu itibariyle, psikiyatride en çok ilgimi çeken derslerden olmuştu. Sonrasında TUS’ta ve şimdi mesleki hayatımda tekrar karşıma çıktı. Zaman zaman bu bozuklukların kavramlarıyla oynamak hoşuma gitti. Kişilik bozukluklarını etrafımdaki insanlarla örtüştürmek eğlenceli, kendimde bazı özellikleri görmek ise nahoş bir durumdu.

Aslında mesleğimizin hammaddesi insan olduğu için hergün pekçok problemle karşılaşmaktayız ve bu problemli bay ve bayanların azımsanmayacak bir kısmı kişilik bozukluğu sınıflarına dahil olabilecek insanlar. Dolayısıyla kişilik bozukluklarını tanımak,- onları kabullenmek, onlara hak vermek için değil ama (çünkü kişilik bozuklukları cezai ehliyeti ortadan kaldırmaz)- nasıl bir insanla karşı karşıya olduğumuzu bilip doğru bir davranış geliştirebilmek için faydalı olur düşüncesiyle kişilik bozuklukları hakkında bir bilgilendirme hazırlamayı düşündüm.

…Düşünürken düşünürken, bazı ülkelerin, milletlerin sosyal ve siyasi davranışlarının, bazı kişilik bozukluklarını taklit ettikleri dikkatimi çekti. Kişilik bozukluklarını kişilere giydirerek anlatmaktansa milletlere giydirerek anlatmanın hem daha etik hem de daha eğlenceli ve akılda kalıcı olacağı fikri ağır bastı. Bakalım becerebilecek miyiz…

*başaran hoca (tabir ergen, yasin maruf’a aittir)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir