neden benzettim, bilemedim

şunca yıl sonra ilk kez tus’a çalıştığım geçtiğimiz 5-6 ayda enteresan benzerlikler kurdum kafamda. bekledim, bunu facebook’a yazmayı erteledim. geçen hacettepe taraflarına gittiğimde yıllar sonra ilk kez öztürk fotokopi’ye engin abi’nin yanına uğradım selam vermek için. artık olgunlaşmıştı, yazabilirdim.

1. lise: üniversiteye hazırlık dershaneleri (final-ışık [fem])

2. üniversite: not satan fotokopiciler (arzu-öztürk)

3. doktor: tus hazırlık dershaneleri (tusem-tusdata)

bir şekilde, bu saydığım maddelerin örnekleri kafamda eşleşiyor.

ilk örnekler, ilgili konularda piyasaya ilk çıkanlar diye biliyorum. ikinciler, onları örnek alarak, onlara benzeyip onları gölgede bırakıp öne geçmek iddiasıyla ortaya çıkanlar.

ilk örnekler, muhafazakar fikirleri ile ya da bünyesinde muhafazakar personel çalıştırması gibi yönleriyle ün kazanmamış olanlar. ikinci örnekler ise tam tersi, hep daha dini motifler taşımış olanlar.

ilk örnekler, parayla ilgili konular dahil olmak üzere, kurumsal kurallarını hizmet sattığı insanlar için esnetmekte sorun görmediği düşünülenler. ikinci örnekler tam bir şirket disiplini ile çalışıp, insanların ‘paracı’ gözüyle daha çok baktıkları gibi olanlar.

ilk örnekler, daha çok tecrübeli olduklarıyla reklam yapanlar. ikinci örnekler daha çok, daha çok insanı çekebilecek iş kalitesiyle reklam yapanlar.

*

uzatabilirim. bunları benzetmek düşünmek ne işime yarıyor? doğrusu, biraz canımı sıkıyor. çünkü “türkiyenin son on küsür yılının ‘dindar’ iktidarı ile, ‘bazı’ müslümanlar fazla zenginleşti ve yozlaştı” deniyor hani. kendini “anti kapitalist müslümanım” diye bir tabirle anlatanlar var hani artık. bu örneklerin bana bakan -ya da benim gördüğüm- yüzünde hep “din” olanları, insan odaklı değil maddi kazanç odaklı izlenimi verdiler bana. çevreden duyduklarım bunu destekleyegeldi. kendimizi, duracağımız yerleri, ruh-düşünce dünyalarımızın aydınlığını aramaya devam ederken, bu izlenimlerde haklıysam, gönlüm şerh düşüyor.

 

not: ilgili isimler bana dava filan açmasın lütfen. rahatsız olurlarsa söylesinler, silerim yazıyı canım ne olmuş.

“neden benzettim, bilemedim” üzerine bir düşünce

  1. aslında müslüman kelimesi önüne başka herhengi bir sıfata(antikapitalist) gerek yok ama günümüzde müslümanlar kafir sıfatlarıyla, gayrimüslimler müslüman sıfatlarıyla hemhal olduğu(misal: dürüst çalışmak gayrimüslimde, üçkağıtçılık müslümanda) için böyle abuk subuk şeyler çıkıyor piyasaya.. “gönlüm şerh düşüyor” fiyakalı olmuş 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir