sitoplazmaya giriş

hücre konusuyla başlanan biyoloji ve fen bilgisi derslerinde organel bahsi olurdu elbet. bir endoplazmik retikulum vardı mesela, ribozom sonra.. başladık tıp fakültesine ve endoplazmik retikulum’un granüllü ve düz diye iki çeşidi olduğunu öğrendik. ribozomsa meğer ufacık bir şeymiş, şurda burda çok sayıda varmış hücrede. hayatta her konuda bir şeylerin, olduğundan çok daha farklı ve detaylı olduğunu öğrendik bu fakültede. hazırlığı saymazsak 6 sene okul okuduk. anılar ve dostlar dışında her şey, bir kitabın başlangıç ve bitiş kapakları arasında kalması gibi kaldı mazide.

mezun olduk, herkes kendi yolunda bir yerlere dağıldı ülkeye. whatsapp grubuyla tekrar toparlandık bir grup; sitoplazmadaki unsurlar kadar birbirinden farklı, ama aynı bütünün parçası ve özünde aynı yolun yolcusu olmak niyetindeki dostlar olarak.

şimdi başlatmış olmanın bile bize kazanım olarak kalacağı bir internet sitesindeyiz. birileri gelsin de koca internet deryasında bizim yazdıklarımızı okusun, yazacaklarımızı takip etsin, yazmaz olunca “bunlar artık yazmıyor” deyip bir daha uğramaz olsun değil beklentim. büyük ihtimalle uğramaz olacakların başında buranın kullanıcı adı ve şifresi mevcut insanları, yani bizler geleceğiz.

dediğim gibi, her halükarda kazandık bence.

bizim için karşıladığı anlam adına, sitoplazma ismini öneren ahmet faruk yüksel’e teşekkür ederiz.

“sitoplazmaya giriş” üzerine 3 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir